Egy új kutatás a korábbiaknál bíztatóbb képet fest a magyar internet elterjedtségéről. Az új adatok a magyar lakosság 49%-át tekintik internethasználóknak. Lehet az a bizonyos pohár majdnem félig üres helyett majdnem félig teli is - de a mennyiségi optimizmusra akkor is rácáfolnak a minőségi adatok.
A 49 százaléknyi magyar internethez hozzáférő, ami jóval több a többi jelentés által becsültnél, nem annak köszönhető, hogy hirtelen megugrott volna az előfizetők száma, hanem inkább annak, hogy több féle értelmezése lehet az internethez való hozzáférésnek.
Van például olyan jelentés, ami csak az előfizetők számát tekinti internetezőnek, noha egy-egy előfizetést manapság rendszerint többen használnak, illetve gyakran többen nem használnak. Az olyan háztartásokban, ahol több generáció él együtt, gyakran nem tekintik internetezőnek a nagyszülőket (ritkábban: szülőket), holott elvileg internetezhetnének. A GKIeNET felmérésében ők is hozzáférőnek számítanak. Kétségtelen, hogy tényleg internetezhetnének, sőt, az is, hogy ezzel az adattal, pontosabban a mögöttük lévő emberekkel, akik egyébként az nrc (a megérdemeltnél kisebb figyelmet kapó) éves felméréseiben is rendre figyelmet kapnak, kell kezdeni valamit - de nem hiszem, hogy értelme lenne őket is beleszámítani a penetrációba, hacsak nem kifejezetten a megnyugtatóbb adatok kinyerése a cél.
Szerintem mégis hitelesebb, ha mondjuk a háztartásokra vetítve vizsgáljuk, ahogy például a KSH teszi - igaz, akárcsak a mobilok esetében, ez az érték is akár 100% fölé mehet. Manapság egyre gyakoribb a háztartásokkénti két előfizetés a mobilnet miatt.
tovább
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.