Új hír, hogy a GTS-Datanet is elindította IPTV szolgáltatását, így már hat olyan szolgáltató is van, aki kínál IPTV-t (T-Home, Invitel, GTS-Datanet, NordTelekom, Enternet, TvNet). Ideje tisztázni, mit is tudnak az iptv-k, mert sokkal jobbak a hagyományosnál.
Az IPTV azt jelenti, hogy a televíziós adást nem a levegőben vagy kábelen, hanem internetes protokollt használva terjesztik. Magyarul a televíziós adás ugyanúgy érkezik egy-egy háztartásba, ahogy az internet, aminek több előnye is van a többi rendszerhez képest, elsősorban az, hogy nem egyirányú a kapcsolat, hanem interaktív. Nagyjából olyan mérvű a különbség, mint a hagyományos papiros újság és az internetes verziója között. Az utóbbihoz hozzászólhatunk, frissebb, mégis könnyen elérhető egy-egy korábbi szám is stb.
Persze ahogy online újságok között is van különbség aszerint, mennyire élnek a szélessávú internet adta lehetőségekkel, az IPTV-k se mind egyformák, ráadásul sokkal fiatalabbak az online újságoknál, úgyhogy talán nem meglepő, hogy nem élnek még minden lehetőséggel, amit a valódi interakció biztosít. Előbb-utóbb, akárcsak az újságok, lépéskényszerben lesznek. És az lesz a tévémenyország – szerintem. Mert a következő dolgokat utálom a hagyományos (nem IP-) tévében:
Az IPTV (szerencsés) előfizetői ezektől mind megszabadulnak. Természetesen műsorrend lesz továbbra is, hiszen a tévé nem mozi, a lényegéhez tartozik, hogy aktuális műsorai is vannak, amiket nyilván nem lehet előre megnézni. De a legtöbb előfizetés lehetővé teszi, hogy egyszerre akár több adást is rögzítsünk. Ennek az előnyeit nem kell ecsetelni. De nem kell rögzíteni mindent, ugyanis vannak előfizetések (InviTV), ahol 3 nappal korábbi műsort simán meg lehet nézni. Ezzel például simán megoldhatom, hogy vacsora közben az összes aznapi hiradót megnézzem egymás után.
Amit pedig a legtöbben tudnak is róla, hiszen a legtöbb szolgáltatást ezzel hirdetnek: a műsor megállítható, nem muszáj kivárni a reklámot, ha valakinek dolga van, nem idegesítő, ha csörög a telefon stb. Az érdekes/vitatott jelenetek többször újranézhetők, és közben senki se marad le a műsorról.
“Videotéka”. A legtöbb előfizetéshez kínálnak videotéka-szerű szolgáltatást, köztük viszonylag új filmeket is. Nem hiszem, hogy volna ennél kényelmesebb megoldás, ha mégse tévét akarna valaki nézni (én nem tudok megbarátkozni a torrentes filmezéssel, egyrészt a gyatra minőség, másrészt amiatt, hogy tévézni nem a számítógépenem szeretnék, ülök ott eleget).
Tudom, hogy fel lehet hozni ellenérvként a kreatív megoldásokat, amivel “ki lehet váltani” az IPTV-t, de egyrészt a szórakozást komolyan kell venni, másrészt halványan még emlékszem, milyeneket hoztak fel annak idején a szélessáv, az internet, sőt, a mobiltelefon ellen. Úgyhogy mielőtt valaki leírná őket, gondolkodjon el rajta, nem fogadta-e meg, hogy neki sose lesz bunkofonja, ami semmire se jó, mert mindenhol vannak telefonfülkék :) Viszont nagyon örülnék, ha a bátor előfizetők beszámolnának az élményeikről.
Egyébként egy ponton valóban sebezhető az IPTV: a sávszélességigénye miatt. Ha nem elég, ugyanúgy problémákat okozhat, ahogy az internet esetében, de úgy tűnik, a szolgáltatók a beszerelésnél nagyon becsületesen ellenőrzik, hogy megvannak-e a fizikai feltételei a szolgáltatásnak, és kegyetlenül nemet mondanak a megrendelésre, ami szerintem dícséretre méltó, bár a kikosarazottaknak kellemetlen, ráadásul motiválja a szolgáltatókat is, hogy fejlesszék a hálózatot.
Én már nagyon szeretnék egyet.
tovább
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.