Az amerikai szaksajtó forradalmat kiáltott, pedig csak annyi történt, hogy holnap megjelenik a népszerű VOIP-alkalmazás, a Skype iPhone-os verziója. Tényleg forradalom várható, vagy csak a sajtóra jellemző túlzásról van szó?
Amióta megjelent a Skype, Dunát lehetne rekeszteni azokkal a jóslatokkal, amely a hangszolgáltatások haláláról szól, amit a Skype és a hasonló IP-alapú (netes) szolgáltatások fognak meggyilkolni. Ehhez képest a Skype első ránézésre tipikus web 2.0-ás alkalmazás nagy felhajtással, még mindig úttörőnek számító peer2peer technikával - és hatalmas lelkes felhasználói bázissal, amiből a tulaj sehogy se tud kisajtolni bevételeket.
Illetve a Skype, ellentétben a Facebookkal vagy a Twitterrel, mégiscsak szerzett bevételeket, a válság hatására vagy annak ellenére még többet is, mint korábban a fizetős plusz-szolgáltatásokkal, mint a normál vagy mobil esetleg nemzetközi telefonokra irányuló olcsó hívásdíjak, vagy a vezetékes szám átirányítása Skype-ra.
Eddig azonban a netes telefonálás nem tudott versenyezni a mobilossal, ami az új iPhone-os alkalmazás megjelenésével állítólag meg fog változni.
Csakhogy eddig is lehetett Skype-hívásokat indítani az iPhone-ról és más telefonokról is. Én például a Fring rövid tesztelése után inkább a Nimbuzz mellett döntöttem, mert valamivel egyszerűbben használható és több kölönböző szolgáltatást fog össze (Skype, Google Talk stb.). Viszont a Skype minősége sokkal rosszabb, mint a normál mobiltelefoné, és véletlenül se működik úgy, ahogy a telefon: nem lehet háttérbe rakni, nem működik a képernyő lezárása, ha a fül közelében van és a legfontosabb, hogy csak akkor elérhető a felhasználó, ha futtatja a programot, az iPhone ugyanis tiltja a háttérben futó folyamatokat külső fejlesztőknek. Vajon mitől lesz jobb a Skype? A vezető fejlesztő szerint a minőségében.
Úgyhogy szerintem a forradalomra várni kell még, ha egyáltalán. A mobiltelefon túl jó és megbízható ahhoz, hogy lemondjunk róla.
tovább
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.